Jak může každý z nás pozorovat už jen ze zpráv, svět kryptoměn je mimořádně turbulentní, nestálý a kurzy kryptoměn se mohou měnit o desítky procent během pár minut.
Určitě máme všichni v živé paměti, jak v loňském roce obří masa lidí horlivě investovala do digitálních měn. Tehdy opravdu vrcholila bitcoinová „zlatá“ horečka. Nutno podotknou, že se do nich rozhodla investovat i značná část populace, která o fungování kryptoměn neměla ani potuchy.
Nyní se zraky veřejnosti upínají na novinku, která získala označení „stablecoins“. Jedni v ní vidí budoucnost decentralizovaného placení, jiní se její přítomností rozhodně nevzrušují a nálepkují ji jen jako další bublinu na trhu. Kde se ale vlastně skrývá pravda?
Co je to vlastně „stablecoin“?
Hodně skloňovaný termín „stablecoin“ označuje kryptoměny přímo navázané na reálné měny. Zpravidla se navazují na dolar. Na rozdíl od bitcoinu, etherea a dalších je volatilita stablecoins opravdu nízká.
Proto se mnohem více podobají klasickým fyzickým platidlům, které známe z běžného života. A nejedná se rozhodně o žádnou náhodu, ale předem promyšlený tah. Cílem tvůrců je totiž do budoucna přiblížit kryptoměny běžnému finančnímu oběživu.
Většina známých kryptoměn se k běžnému placení příliš nehodí, zejména díky častým a vysokým výkyvům jejich kurzu. V případě stablecoins by tomu mělo být právě naopak. Díky své podobnosti běžným fyzickým platidlům už od pohledu vzbuzují ve spotřebiteli větší důvěru a jsou i snadněji pochopitelnější.
Provozovatelé stablecoinů navíc kryjí své tokeny reálnými prostředky.
Vše si pro jistotu vysvětlíme na příkladu: Na bankovním účtu tvůrců kryptoměny TrueUSD se nachází stejný počet dolarů, jako je i počet emitovaných tokenů TUSD. Alespoň by to tak tedy mělo být.
Dosavadní cenové kolísání se pohybuje v řádu desetin, nejvýše jednotek procent. To zatím tvůrcům a jejich slovům hraje do karet.
IOU stablecoins
Tyto stablecoiny staví na finančních aktivech držených danou firmou na bankovním účtu. Zjevnou a do očí bijící nevýhodou je bezesporu absence opravdové decentralizace. Peníze, které slouží jako krytí, patří dané organizaci. Organizace s nimi může nakládat, jak se jim zlíbí.
Zajištěné stablecoiny
Zajištěné stablecoiny slibují svým držitelům opravdovou a nefalšovanou decentralizaci stabilních kryptoměn. Stejně jako u předchozích kryptoměn financuje stablecoin subjekt, který jej spravuje. Finance jsou ale v podstatě „zamknuté“ v rámci kontraktu a firma je prokazatelně vlastní. Jen s nimi nemůže nakládat.
O osudu aktiv a jejich převádění na jiné účty rozhoduje komunita držitelů daného stablecoinu. Nejznámější stable coiny jsou Tether a True USD, existují jich, ale desítky.