Jednou z možností, jak obchodovat s akciemi, je obchodování pomocí pákového efektu. Druhou možností je akcie přímo kupovat. Oboje je však možné online.
Nejnovější články o akciích:
Investování do akcií versus CFD akcie
V krátkosti si vysvětlíme rozdíl mezi investováním a obchodováním.
- Cíl investování = pomalý, nižší zisk, s nižším rizikem
- Cíl obchodování = rychlý, vyšší zisk s vyšším rizikem
Kdo chce investovat do dlouhodobého růstu akcií, v řádu několika let, použije vlastní kapitál a akcie nakoupí v plné ceně na vlastní jméno. Není možné vydělat na poklesu ceny akcií.
Více o CFD akciích
Zkratka CFD pochází z anglického výrazu „contract for difference“ – kontrakt na vyrovnání rozdílů. Ve své podstatě to je „obchodování s akciemi bez akcií“, protože akcie nevlastníte. Pouze se s brokerem jednorázovým kontraktem dohodnete o vyrovnání rozdílu cen akcií.
U brokera skládáte malou zálohu, například 1/10 ceny akcií, ovšem zisky nebo ztráty máte stejné, jako byste zaplatili plnou cenu. Mluvíme také o tzv. finanční páce 1:10.
Příklad obchodování akcií pomocí páky u CFD brokera
Dejme tomu, že obchodujete pomocí CFD 100 akcií ČEZu a otevřete pozici „koupit“, jedna akcie stojí 408,10. Kdybyste akcie kupovali přímo, bez páky, tak by vás 100 akcií ČEZu stálo 408,10 Kč * 100 (Ks) = 40 810 Kč. Ale protože vám broker umožní využít páku 1:10, tak vám na nákup akcií stačí 10x méně, tedy 4 081 Kč (408,10 * 100) * 1/10.
Této částce se říká marže, anglicky margin. Marže je částka vyhrazená na krytí případných ztrát z obchodu. Pákový efekt vám tedy umožní obchodovat větší objemy akcií s nižším kapitálem, důsledkem je tedy zvýšení ztrát, ale i zisků.
Obrázek výše pochází z platformy brokera Plus500. Plus500 umožňuje obchodovat pomocí CFD stovky akcií, z českých akcií v platformě najdete ČEZ a Erste Group. Ostatně si můžete platformu vyzkoušet sami v demo verzi, stačí rozkliknout tento odkaz, vybrat demo účet, vyplnit e-mail a heslo a jste ihned přihlášeni.
80% maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.
Co je cílem obchodníka s CFD?
Profitovat na cenových rozdílech mezi prodejem a nákupem. Ve formě CFD akcie fyzicky nevlastníte, namísto toho spekulujete o růstu či poklesu její ceny. Pokud soudíte, že cena stoupne, otevřete tzv. dlouhou pozici. Započítá se cena akcií v době otevření pozice, a váš zisk se určí podle hodnoty akcií v momentě, kdy pozici ukončíte. Můžete pozici ukončit se ziskem, pokud cena akcií opravdu stoupla a vy jste akcie prodali zpět za vyšší cenu. Nebo se ztrátou, pokud cena akcie klesla a vy akcie prodáte za menší cenu, než jste nakoupili. Pro spekulaci o poklesu (mluvíme pak o krátké pozici) to funguje obráceně. Pak je váš zisk, když cena klesne, a ztráta, když cena stoupne.
CFD obchodování probíhá s pákovým efektem, a díky tomu můžete spekulovat o velkém množství akcií s podstatně menším kapitálem. Příklad: obchodujete s CFD akcie v hodnotě 1000 USD, ale broker si od vás vezme zálohu jen 100 USD. Pak se jedná o pákový efekt 1:10.
Obchodování s reálnými akciemi
Pokud nechcete využívat finanční páku, a ani obchodovat pokles ceny, ale chcete akcie nakoupit a držet několik let, jsou pro vás vhodné reálné akcie. Akcii jednoduše nakoupíte a držíte. Důležité je si uvědomit, že narozdíl od CFD se zde většinou platí poplatky za nákup a prodej akcie, proto je vhodné kupovat akcie za vyšší částky – desítky tisíc a výše. Nedávalo by moc smysl koupit akcii například za 100USD a zaplatit 15USD poplatek za nákup a prodej.
Rizika
Pozor, obchodování s akciemi a CFD je rizikové a vystavuje investora riziku ztráty vkladu, v případě použití finanční páky může ztráta převýšit vklad, a to v případě že obchodujete u brokera, který není regulovaný v evropské unii, což nedoporučujeme.
U CFD brokerů regulovaných v EU nemůžete nikdy dostat váš účet do mínusu.
Vyplývá to z nařízení Evropského regulátora ESMA, který nařídil všem regulovaným brokerům v EU, že se klient nesmí dostat do mínusu. Kromě tohoto nařízení také snížil finanční páku pro neprofesionální obchodníky, což je jeden z kroků pro snížení rizik ztráty většího množství kapitálu v krátkém časovém úseku.
Doporučujeme tyto regulované brokery:
- Plus500 – recenze a zkušenosti | web brokera 80% maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.
- RoboMarkets – recenze | web brokera 66.02% maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.
Kvalitní brokeři online na CFD akcie
Pokud vás zaujalo CFD obchodování s finanční pákou, můžeme vám představit některé brokery, kteří prošli našimi testy a získali vysoké hodnocení od našich redaktorů.
Na CFD akcie uplatníte víceméně stejné strategie jako na Forex nebo komoditní CFD. Především co se týká technické analýzy, tedy analýzy grafů cen. Oproti tomu fundamentální analýza, která zkoumá spíše pozadí trhu a nepřímé vlivy, je u akcií jiná. Spíše než světové ekonomiky vás zajímají jednotlivá průmyslová odvětví, akciové společnosti a jejich konkurenční boje.
Možná vás bude zajímat článek Párové obchodování akcií, kde se dočtete o technice obchodování korelací s akciemi konkurenčních společností.
Reklamním partnerem tohoto článku je broker Plus500 (recenze).