Kryptoměny – nejnovější články

Kryptoměny se aktuálně těší obrovské oblibě. Využijte tuto příležitost k vlastnímu zisku. Poradíme vám, jak obchodovat kryptoměny.

Jak vybrat peněženku pro kryptoměny?

Bezpečnost v segmentu kryptoměn není radno podceňovat. I když samotná technologie je založena na blockchainu, pro který je typická decentralizace, je třeba připomenout, že rizika existují.

V minulosti se objevila celá řada úroků, s cílem ukrást uživatelům jejich kryptoměny. Jak se proti tomu nejlépe bránit? Pomoci může správná krypto peněženka. Tyto patří mezi nejlepší. Hned na úvod je třeba dodat, že se dělí na takzvané online peněženky a klasické hardware peněženky.

Online peněženky

Blockchain Wallet

Začneme variantou, která se řadí do segmentu online peněženek. V praxi se jedná o všestrannou aplikaci, která zaujme především svou intuitivností. I proto je Blockchain Wallet velmi často vybírána úplnými nováčky v segmentu kryptoměn. To ale neznamená, že by neuspokojila i někoho zkušenějšího. Kladem je rozhodně to, že ji lze využívat nejenom jako mobilní aplikaci, ale že ji lze využívat i jako PC aplikaci.

Pro tuzemské uživatele je kladem také to, že její administrace je lokalizována do češtiny, což usnadňuje její použití jak v případě vkladů, tak i v případě vyžití na placení nebo výběr.

Zmínit však musíme i drobná negativa. První se týká toho, že k privátním klíčům mohou mít přístup i třetí strany, druhým negativem je fakt, že aktuálně je využitelná jenom pro Bitcoin.

MyCelium

Druhý náš tip nese označení MyCelium a také patří mezi to nejlepší, co je možné v tomto segmentu získat. Díky pokročilým funkcím dokáže uspokojit i toho, pro koho jsou kryptoměny běžnou součástí života. Sem se řadí třeba funkce spojená s integrací hardwarové peněženky, prostřednictvím OTG adaptérů. Kdo používá systém Android a kdo chce mít bezpečně uložený Bitcoin, ten rozhodně nebude zklamaný.

I tady musíme být objektivní, a tak je třeba říci, že i když existuje i varianta pro iOS, rozhodně nenabídne takovou kvalitu, jako verze pro Android. A to jak z hlediska ovládání a intuitivnosti, tak i s ohledem toho, že ve variantě pro Apple zařízení mnoho funkcí chybí. Dále doplňme, že varianta pro desktop se zatím neplánuje vůbec.

KeepKey

Přesouváme se do kategorie hardwarových peněženek. Jejich výhodou oproti aplikacím je pochopitelně větší jistota ochrany, jelikož aby se kdokoliv ke kryptoměnám dostal, potřebuje mít v rukou právě fyzické hardware zařízení. Naším prvním tipem je krypto peněženka KeepKey, které nezaujme jenom tak trochu samozřejmou bezpečností. Má i celkem elegantní a lesklý černý design, který jí přidává na atraktivitě.

Ten je doplněný velkým LCD displejem, prostřednictvím kterého jsou zobrazovány všechny důležité informace. A to například v podobě zadání pinu.  Jako základním rozhraní je využíváno rozšíření Chrome. Po připojení se automaticky spustí intuitivní proces aktivace. Zajímavou funkcí je možnost spojení s mobilním telefonem a prostřednictvím něho realizovat platby.

Negativem mohou být přece jenom o něco větší rozměry, než u konkurence. Na druhou stranu se příliš nepředpokládá, že by byla hardware peněženka spojena s častým přenášením. Většinou je uložena a bezpečném místě a v případě potřeby připojena k PC. Negativem může být to, že nedisponuje vlastní aplikací. Toto mínus je však řešeno výše zmíněnou možností propojení s mobilem.

Hardwarové peněženky

Trezor

Jednoduchý název, za kterým se ukrývá velmi kvalitní krypto peněženka, kterou ocení každý, kdo chce mít svou virtuální měnu v bezpeční. Kladem je fakt, že nepodporuje jenom masově rozšířený Bitcoin, ale že na ní lze uložit i celou řadu dalších kryptoměn. A to Zcash, Ethereum, Dash, LiteCoin, DogeCoin, Testnet i Ethereum Classic. Plusem je také vysoké zabezepečení a jednoduché ovládání. Zaujmou i relativně kompaktní rozměry a nízká váha, což je pozitivní zpráva pro ty, kteří ji chtějí mít stále u sebe.

Peněženku je možné ovládat i přes webovou aplikaci. Webová aplikace umožňuje obnovení peněženky pomocí seedu a také příjem a odesílání kryptoměn, každá transakce musí být ručně potvrzena pomocí hardwarové peněženky.

Co můžeme zmínit jako možné negativum, to je určení pouze pro PC. Na druhou stranu již existují redukce, které umožní i připojení k obilnímu telefonu. Mnozí vidí negativum i ve vyšší ceně, za kterou je však dobré vidět všechny plusy, které Trezor má.

Ledger Nano S

ledger nano s

Na první pohled Ledger Nano S nevypadá jinak, než klasický flash disk. To už samo o sobě směřuje k faktu, že se jedná o hardware peněženku, která zaujme hlavně svými kompaktními rozměry.

To však není jedinou předností. Tuto peněženku lze využít na ukládání Bitcoinu a dalších více než 10 jiných kryptoměn. Konkerétně se jedná o Bitcoin Cash, Ethereum, Ethereum Classic, LiteCoin, Dash, DogeCoin, Zcash, Ripple, Stratis a Komodo.

Ovládání a správa je řešena pomocí Chrome rozšíření. Samozřejmostí je, že peněženka je chráněna soukromým PIN kódem.

Možným negativem je to, že i když má krypto peněženka na první pohled podobu flash disku, nelze ji k počítači připojit přímo, ale je nutné využít propojovací kabel.

Koupit Ledger Nano S.

 

Existují nějaké alternativy?

Pokud peněženky chcete používat pouze pro nákup a zpětný prodej kryptoměn, můžete zvážit obchodování kryptoměn (např. u brokera XTB). Tento způsob obchodování přináší řadu výhod a pár nevýhod oproti běžnému prodeji/nákupu.

Hlavní výhodou je, že můžete spekulovat i na pokles ceny kryptoměny, dále pak můžete využít finanční páku, která znásobí vaše zisky a ztráty. Vaše peníze jsou v bezpečí uložené u brokera a nikdo vám je neukradne. Nevýhodou je, že nemůžete kryptoměny používat pro nakupování, protože je nevlastníte, ale pouze spekulujete o vývoji jejich cen.

Co je to fork u kryptoměn a jaké máme typy forku?

U kryptoměn dochází postupem času k vylepšování technologie a dochází k aktualizacím softwaru, ne vždy se však síť shodne na aktualizacích a dochází k rozdělení měny, tzv. fork.

Kryptoměna s nejvíce forky je BitCoin, má jich něco přes 40, ale jen pár je známých, ty nejznámější jsou BitCoin Cash a BitCoin Gold. Co to tedy ten fork přesně je? Kryptoměny fungují díky blockchainu, tedy distribuované databázi založené na bezpečném přenosu.

Forky lze charakterizovat jako rozdělení, jehož prvotním impulsem jsou určité změny. Ty následně musí přijmout celá síť. Tedy všichni uživatelé blockchainu. Pokud k tomu nedojde, nastává onen fork. Rozdělení nemusí být jenom klasicky na 2, ale může se objevit výraznější rozkol, třeba na 3 i 4, což se týká větších změn.

Soft-fork

Hlavní charakteristikou je fakt, že se jedná o zpětně kompatibilní změnu. Příkladem může být změna velikosti bloků například z 1 MB na 512 kb. Neaktualizované uzly budou transakce stále vyhodnocovat za platné. Celé bloky však budou odmítány.  Když dojde k aktualizaci, na které se shodne jenom menšina sítě, může vzniknout nová měna, která se následně oddělí. Pravděpodobné je také to, že chain následně zcela zanikne.

Hard-fork

Pod pojmem Hard-fork si lze představit softwarový update, který je spojený také s novým pravidlem. Tento update již není zpětně kompatibilní se starším software. Pravděpodobně nejznámější hard-fork je reálně připravovaná změna velikosti bloků z 1 MB na 2 MB. Zde bude nutno provést aktualizace, jinak budou jednotlivé transakce označovány za neplatné. Problémy mohou nastat v případě, kdy část sítě poběží na starém software, čímž vzniknou dva různé blockchainy, s různými pravidly.

Kde a jak je možné v ČR reálně používat kryptoměny k placení?

Jako z bankomatu

Jste zvyklí vzít svou platební kartu, zasunout ji do bankomatu a vybrat peníze? Pokud ano, můžete podobným způsobem vybrat peníze z vaší krypto peněženky. Ve standardním bankomatu však nepochodíte. Je třeba najít speciální automat zaměřený právě na možnost směny kryptoměn.

Jednoduše načtete svou peněženku a zvolíte, jaké množství virtuální měny chcete směnit na tu klasickou. Automat vám následně vydá peníze stejně, jako byste vybírali ze svého standardního účtu.

Dobrá volba pro toho, kdo se chce od klasické hotovosti skutečně odpoutat, ale zároveň k ní chce mít z mnoha důvodů jednoduchý přístup. Ty nejmodernější automaty umožní směnu hned několika kryptoměn, kam se řadí:

  • Bitcoin
  • Ethereum
  • Litecoin

Daný automat má ještě druhý účel použití – opačný. Pokud máte hotovost, můžete ji jednoduše směnit za kryptoměnu, která se okamžitě objeví ve vaší peněžence.

Nákup online služeb

Na internetu se nenakupuje jenom zboží. Nakoupit zde lze i různé služby. Mezi nejznámější patří různé předplatitelské balíčky spojené s přístupem na web, kredity určené na využití nadstandardních služeb, nebo může jít o objednávku hostingu nebo domény. Stejně tak se může jednat třeba o zaplacený kredit určený na stahování dat, nebo na sledování filmů, či poslouchání hudby.

Už dávno neplatí, že by mezi nejmodernější a nejrychlejší varianty patřila platba kartou, nebo platba pomocí PayPalu. Dnes je možné využít i kryptoměny. Primárně dominuje Bitcoin.

Restaurace, bary i kavárny

Už dávno není nutné pohybovat se jenom v online světě. Kryptoměny dnes mohou být použitelné i v běžných podnicích, kde je možné se najíst/ napít. Zde je vhodné zmínit průkopníka této cesty, kterým je podnik s názvem Paralelní Polis. Ten vznikl jako místo, kde se dalo platit výhradně jenom Bitcoinem. A u virtuálních měn nadále zůstává. S hotovostní tu nepochodíte. V podniku je však k dispozici automat, kde hotovost směníte na virtuální měnu a s tou následně zaplatíte za svou objednávku.

Paralelní Polis je jasným průkopníkem. Není však podnikem jediným, kde můžete uplatnit své virtuální mince. Většina ostatních podniků tuto službu nabízí zatím jenom jako doplňkovou, ale plně využitelnou.

Nakupujte v eshopech

Když se dá ve virtuálních měnách platit za služby, rozhodně se dá platit i za zboží. O tom se můžete sami přesvědčit v několika eshopech, které tuto formu platby nabízejí. A nezůstává jenom u těch menších, které provozují fanoušci kryptoměn.

Zaplatit tímto způsobem je možné také u jednoho z největších hráčů u nás. Tím je Alza.cz. Už tak rozsáhlé možnosti platby byly doplněny o tuto moderní metodu. Unikátem je, že se nemusí jednat pouze o online platbu, při samotném objednání zboží. Zaplatit tímto způsobem lze i přímo na pobočkách, které byly doplněny o speciální platební automaty určené pro platbu kryptoměnou.

Nechcete být omezováni?

Je vidět, že se kryptoměny do běžného světa dostávají, ale stále ještě nejsou stoprocentně využitelné všude. I to se dá obejít. A to pomocí unikátních platebních karet. Ty dnes berou téměř všude. Obchodník dostává platbu v klasické měně, zatímco vám je odečtena konkrétní hodnota měny virtuální. Jaké dvě možnosti jsou největším hitem? Určitě je to BitWala karta, stejně jako platební karta Revolut. Pro fanoušky virtuální měny Bitcoin se jedná o nepostradatelného pomocníka, který pomůže ve snaze se odpoutat od klasických peněz.