Fundamentální analýza je druhým přístupem k hodnocení vývoje kurzů a cen na finančních trzích. Zatímco technická analýza je úzce zaměřená na cenové grafy, fundamentální analýza studuje trhy v širším měřítku.
Bere v úvahu celosvětová ekonomická, účetní a statistická data, dále také různé politické, historické a sociodemografické faktory. Cílem fundamentální analýzy je s pomocí těchto informací správně odhadnout, zda je nějaké tržní aktivum nadhodnoceno, či podhodnoceno.
Co zkoumá fundamentální analýza?
Při fundamentální analýze obchodník studuje dostupná ekonomická data, různé zprávy, výkazy, obchodní výsledky. Na základě těchto dat pak předpoví, zda je daný trh podhodnocený, či nadhodnocený a provede konkrétní obchodní rozhodnutí.
Obchodníci sledují například tato data:
- Consumer Price Index (CPI) – index spotřebitelských cen, ukazatel inflace na úrovni běžných lidí v dané zemi. Říká nám, jak roste průměrná cena spotřebního koše výrobků a služeb, které spotřebovává průměrná domácnost.
- Gross Domestic Product (GDP) – česky HDP, hrubý domácí produkt. Přibližně nám říká, jaká je celková ekonomická výkonnost celé země. HDP je totiž celková peněžní hodnota statků a služeb vytvořená za dané období na určitém území.
- Úrokové sazby centrálních bank – vyhlášení úrokových sazeb významnou centrální bankou vždy zahýbá celým trhem. Například když vyhlašuje úrokovou sazbu Fed v USA, zahýbá to s kurzem USD a také například s akciemi amerických bank.
- Nonfarm Payrolls – ukazatel zaměstnanosti v USA.
Vyhlašování zpráv
Ekonomická data, která fundamentální analýza používá, se vyhlašují veřejně vždy v předem oznámenou dobu různými institucemi, například bankami či statistickými úřady.
Pokud se například koná tisková konference evropské centrální banky (ECB), desetitisíce traderů netrpělivě sledují na televizních obrazovkách projev prezidenta banky. Podle toho, zda vyhlásí úrokovou sazbu nad, či pod očekávání, se budou rozhodovat, zda například kurz EUR/GBP poroste, nebo bude klesat.
Laik se může domnívat, že stačí sledovat projev a sázet vždy na správnou stranu – když budou data dobrá, sázet na růst, když špatná, sázet na pokles. Praxe však ukazuje, že tento přístup neobstojí. Ve skutečnosti se trhy chovají velmi nevyzpytatelně. Často trh předvede zcela opačnou reakci, než bychom očekávali. Na vině mohou být například velké investiční banky, které mají lepší informace než veřejnost a mohou tak snadno zaujmout opačnou pozici a vydělávat. Někdy naopak trh nepřekvapí a jde přesně podle očekávání.
Jak vidíte, fundamentální analýza je disciplínou, která vyžaduje poměrně značné zkušenosti a dobrý odhad.
Kde můžete ekonomické zprávy sledovat?
Ekonomické zprávy jsou k dispozici online v tzv. ekonomickém kalendáři.
Jak lze dělit fundamentální analýzu?
Mezi obchodníky a investory se také rozlišují tři různé stupně fundamentální analýzy podle toho, na jak velké množství informací se zaměřujeme.
- Globální fundamentální analýza – analýza na nejvyšší úrovni – země světa a mezinárodní společenství (např. EU)
- Odvětvová fundamentální analýza – zkoumáme konkrétní odvětví ekonomiky (průmysl, IT, finanční sektor)
- Firemní fundamentální analýza – zkoumáme přímo konkrétní společnost (Foxconn, Google, Goldman Sachs)
Pro více informací se podívejte také na náš seznam kvalitních knih, webů a filmů o obchodování na burze.