Technická analýza je jednou z metod, jak obchodníci předpovídají budoucí pohyby na trhu. Vychází pouze z exaktních statistických dat tvořených trhem – důležité jsou tedy cena, objem, volatilita nebo korelace mezi trhy.
Nezabývá se tedy věcmi na pozadí, čili například ekonomickými zprávami, daňovou politikou nebo sentimentem trhu, které jsou naopak předmětem fundamentální analýzy. Technická analýza v praxi zahrnuje především práci s cenovými grafy a dalšími nástroji.
V tomto článku najdete jen základní informace o technické analýze, pokud se o ní chcete dozvědět více, podívejte se na náš seznam kvalitních knih o obchodování na burze, které téma pokrývají mnohem více do hloubky.
Cenové grafy – nejoblíbenější jsou svíčkové
Pojďme tedy začít, nejprve si řekneme něco málo o grafech. Většina lidí zná jen obyčejný čárový graf. Například pokud sledujete grafy cen akcií AAPL na finance.yahoo.com, v základním zobrazení je vidět právě čárový graf – jeden bod znamená jednu cenu, body jsou spojené čarami.
Profesionální tradeři však preferují graf svíčkový, který zobrazuje více informací o ceně. Kde má klasický čárový graf jen 1 bod a jednu cenu v daném čase, tam má svíčkový graf svíčku, ze které jsou vidět hned 4 ceny. Otevírací, zavírací, minimální a maximální cena v daném časovém období.
Price Action
První technikou technické analýzy, kterou využívají zkušení tradeři, je price action. Zkušený trader dokáže ve svíčkových grafech poznat určité vzory a obrazce. Nechává si graf „čistý” a nepoužívá příliš mnoho složitých indikátorů, aby jej nic nerozptylovalo. Může si nakreslit pomocné čáry:
- Support a Resistance – vodorovné čáry, které vymezují určité pásmo, ve kterém se v poslední době cena pohybovala
- Trendové čáry – šikmé čáry, které naznačují trend – dlouhodobější pohyb směrem vzhůru, či dolů
Je nutno dodat, že price action z velké části stojí na zkušenostech tradera. Je nutné, aby trader měl již značné zkušenosti s prací s grafy, zkrátka musí mít „odkoukáno”. Lidský faktor je zde velmi vysoký.
Technické indikátory
Komu nevyhovují „čisté” cenové grafy a rád by v grafu viděl více informací, může si graf doplnit o velkou řadu různých technických indikátorů. Je jich nepřeberné množství, ovšem začít bychom měli od těch nejzákladnějších, z nichž všechny další pokročilé indikátory vycházejí.
A. Indikátory přímo v grafu:
- Klouzavý průměr – každý bod v této křivce představuje průměr za posledních X cenových období. Obchodník tak vidí, zda je cena aktuálně nad průměrem, či pod průměrem. U SMA se jedná o obyčejný průměr, tak jak jej znáte z matematiky, existuje také varianta EMA, kde dochází k trochu jinému výpočtu přes exponenciálu.
- Bollingerova pásma – Tři zajímavé křivky kopírující cenu. Prostřední křivka je klouzavý průměr a cenou spíš prochází, zatímco horní a dolní křivka (upper band, bottom band) cenu obepínají. Zajímavé na těchto křivkách je to, že cena se v drtivé většině případů pohybuje uvnitř křivek (uvnitř Bollingerova pásma) a jen zřídkakdy „vyletí” ven. Principem Bollinger Bands je klouzavý průměr plus/mínus několik statistických odchylek. Pokud si indikátor nastavíte na 2 statistické odchylky, cena v grafu se teoreticky pohybuje 97% času uvnitř Bollingerova pásma a pouze 3% času mimo něj.
B. Indikátory pod grafem:
- RSI – indikátor dosahujících hodnot od 0 do 100, přičemž 50 značí neutralitu, hodnoty nad 50 aktuální převahu kupujících (tzn. cena aktuálně spíše rostla) a pod 50 převahu prodejců (tzn. cena spíše klesala). V úvahu se přitom vždy berou průměry otevíracích a zavíracích cen za posledních N období.
- BandWidth – šířka Bollingerových pásem. Například strategie známá jako Squeeze vychází z faktu, že po dlouhém období, kdy se cena příliš nehýbe a Bollingerovo pásmo je úzké, brzy přijde období expanze, kdy se cena „utrhne“ a Bollingerovo pásmo se výrazně rozšíří.
- Momentum a ROC – Oba indikují míru pohybu (rychlost změn) ceny oproti ceně před N obdobími. Například s hodinovým grafem a s nastavením N=10 tento indikátor pokaždé spočítá, o kolik procent je aktuální cena vyšší / nižší než cena před 10 hodinami. Jsou dvě varianty – pokud je aktuální cena 105 a cena před 10 hodinami byla 100, pak evidentně stoupla o 5%. Momentum bude mít hodnotu 105 (cena stoupla na 105% předchozí ceny) a ROC hodnotu 5 (cena stoupla o 5%)
Cíl technické analýzy
Technická analýza je nástroj, se kterým se obchodníci snaží přibližně určit budoucí vývoj cen, určit konec trendu, nebo jeho případné otočení. Nikdy samozřejmě není možné určit vývoj ceny přesně, pracuje se zde s pravděpodobnostmi. Cílem je zvýšit pravděpodobnost úspěšné předpovědi na dostatečnou úroveň (např. 60%-70%), aby se vyplatilo podle této předpovědi obchodovat.
Upozornění: Předpovídání cen pomocí technické analýzy není jednoduché. Kdo vám tvrdí, že je to tak jednoduché, že to zvládne každý, tak vám lže. Zvláště pokud vám do e-mailové schránky posílá své „zaručené” strategie. Pokud pomýšlíte na ziskové obchodování, musíte se naučit rozhodovat sami za sebe. Uvidíte, že to až tak jednoduché není. Vydělávat se dá, ale je to náročné. Kdyby to mohl dělat každý, tak bychom všichni na trzích vydělávali a nikdo neprodělával – což nedává smysl.