Tato ukázková strategie využívá Bollingerova pásma a svíčkový graf k hledání bodů obratu. Body obratu nám pomáhají určit, kdy se cena otočí. Pokud zjistíme, kdy se cena otočí a jak dlouho zůstane otočená, můžeme na tom vydělat.
Bollingerova pásma jsou založena na statistické odchylce, počítají s tím, že zhruba 97% času je cena uvnitř pásma tvořeného krajními křivkami. Pouze 3% času je cena venku, mimo pásmo.
Různé varianty této strategie mi přináší zajímavé výsledky, ovšem přesné detaily si nechávám pro sebe a popíši zde pouze základní variantu strategie, ze které vycházím.
Základ strategie
Hledám dvě po sobě následující svíčky, kdy první svíčka končí mimo okrajové Bollingerovo pásmo a druhá se do něj naopak vrací.
- Indikátor: Bollingerova pásma – použil jsem základní nastavení 20 period a 2 statistické odchylky.
- Vhodný timeframe grafu: 15 minut a více – čím větší timeframe, tím vyšší úroveň přesnosti.
Variabilní prvky
- Počet svíček: Je otázkou, na kolik svíček uzavírat obchod – zda na období jedné následující svíčky, dvou, tří nebo třeba čtyř. Záleží pouze na obchodníkovi, jak dlouhodobý obhod zvolí.
- Tvar svíček: Postupem času jsem dospěl k názoru, že ne všechny signály k nákupu či prodeji podle této strategeie jsou dobré, hodně zálaží i na tvaru svíček. Prostudoval bych si nejprve svíčkové formace, např. v akademii tradimo.com.
Příklady
Dva příklady situací, ve kterých by obchodník podle této strategie uzavřel obchod:
Příklad 1: Obrat trendu na vzestup – Pozice Buy (dlouhá)
Zde vidíme cenový vývoj kurzu EUR/USD. Modrá barva značí Bollingerova pásma.
Upozornění: Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Toto je obecný studijní materiál, nejedná se o investiční doporučení.
Ve vyznačené oblasti vidíme červenou svíčku značící pokles s cenou pod Bollingerovým pásmem. Hned vedle ní následuje zelená svíčka, která vyroste naopak nad Bollingerovo pásmo.
To by si obchodník vyložil jako signál pro nákup, tedy pro otevření dlouhé pozice. Vidíme, že v následujících 5 obdobích, 5×30 minut, cena víceméně následovala nový vzestupný trend a vyšplhala se o celé 3 dílky nahoru.
Příklad 2: Obrat trendu na pokles – Pozice Sell (krátká)
Na obrázku níže vidíme cenový vývoj ropy Brent. Modrá barva značí Bollingerova pásma
Upozornění: Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Toto je obecný studijní materiál, nejedná se o investiční doporučení.
Ve vyznačené oblasti vidíme nejprve zelenou svíčku, která značí nárůst závěrečné ceny nad Bollingerovo pásmo. Hned po ní následuje červená svíčka, která vrátí závěrečnou cenu dolů pod Bollingerovo pásmo.
To obchodníkovi dává signál pro prodej, tedy pro otevření krátké pozice. Jak ukazuje graf, v následujících 5 obdobích, cena pokračovala v trendu poklesu a za 5 období dále klesla celkem o 5 dílků.
Upozornění:
Toto není investiční doporučení ani analýza investiční příležitosti, pouze ukázkový studijní text popisující jednu z mnoha obchodních strategií.
Toto je jen jedna z mnoha strategií, které lze na forex nebo binární opce využít. Já osobně jsem na tuto konkrétní strategii navázal, přidal si do ní ještě několik indikátorů a pravidel, zapojil jsem i vlastní kreativitu a další věci, které nelze přesně matematicky popsat, a přinesla mi pozitivní výsledky.
Protože nám konkurenční weby kopírují články z webu a vydávají je za svoje, detaily nezveřejníme. Dalším důvodem je i to, že nechci, aby brokeři věděli, podle čeho obchoduji.
S kolegy v redakci jsme se shodli, že základní strategie popisované v různých knihách, webech, videích nejsou principiálně špatné, ale základní verze však nestačí pro ziskové obchodování – je potřeba strategii upravit podle sebe, upřesnit, případně propojit i s jinou strategií. Jinými slovy – nestačí jen vzít a kopírovat – kdo chce obchodovat úspěšně, musí udělat především kus vlastní práce.