Akciové indexy patří k vyhledávaným způsobům investování zejména v případě, kdy má investor zájem o trh jako takový a nechce se blíže zabývat jednotlivými akciemi. Jak indexy fungují, jak se s nimi obchoduje a jaké indexy známe si ukážeme v tomto článku.
Co je index
Index je souhrn akciových titulů (jednotlivých akcií), který se obchoduje na určitém trhu. Tento trh bývá většinou ohraničen místně, podle státu anebo konkrétní burzy, na které se obchoduje. Index ukazuje statisticky vývoj tohoto trhu jako celku. Investoři tak mohou sledovat, jestli se celkově tomuto trhu daří, nebo jestli se propadá.
Druhým možným kritériem pro rozsah společností, které jsou v jednom indexu přítomny, je jejich ekonomický význam. Většinou se jedná o nejúspěšnější, největší firmy v dané oblasti. Index nejčastěji zahrnuje od 30 do 500 společností.
Indexy dělíme podle toho, jakou roli hraje cena akcie, respektive tržní kapitalizace daného titulu. Prvním typem je cenově vážený index. V tomto případě jsou dražší akcie brány jako akcie větší váhy a ovlivňují tak více celkovou hodnotu indexu. Tuto metodiku využívá například japonský Nikkei 225.
Oproti tomu existují hodnotově vážené indexy. U nich se bere v potaz celkově kapitalizace společnosti (cena jedné akcie krát celkový počet akcií). Akcie ve velkých objemech (byť při menší ceně) tak dokážou index ovlivnit mnohem více než akcie s malým objemem. Jde například o S&P 500, o kterém si dále řekneme více.
Jak index funguje
Pokud má investor zájem o vstup na určitý trh, pak je nejjednodušší a nejefektivnější zakoupit si podíl na celém tomto indexu. Investor nemusí kupovat od každé obsažené akcie jeden kus, ale stačí zakoupit podílový list v podílovém fondu, případně akcii fondu, který je obchodován na burze (tzv. exchange-traded fund neboli ETF).
Tyto fondy nakupují jednotlivé akcie (ve složení podle konkrétního indexu). Investor tak nevlastní akcie sám, ale v zásadě nepřímo prostřednictvím těchto fondů.
S podílovým listem, případně akcií, může běžně obchodovat, v základě používat příkazů nákup (long pozice) nebo prodej (short pozice).
Nejznámější světové indexy
Mezi nejvýznamnější indexy patří již po dlouhou dobu ty americké, kterými jsou například S&P 500 nebo Dow Jones Industrial Average (DJIA). V Evropě můžeme investovat do celoevropského indexu EURO STOXX 50. Pro Asii je stěžejní japonský Nikei 225 nebo například HSI Hang Seng Index obchodovaný v Hongkongu. Na vybrané světové indexy se nyní podíváme blíže.
S&P 500
V roce 1957 představila ratingová společnost Standard and Poor’s index 500 nejvýznamnějších společností, jejichž akcie byly tehdy obchodovány na newyorkských burzách NYSE a NASDAQ. Záběr S&P 500 je velice široký. Spadají pod něj akcie od technologických společností jako je Apple nebo Microsoft až po společností automobilového průmyslu jako Ford nebo General Motors. V roce 2019 a následně v letošním roce dosahuje svých výšek.
Dow Jones Industrial Average
Zjednodušený název tohoto indexu je „Dow“. Zachycuje 30 velkých společností, které se rovněž obchodují na NYSE a NASDAQ. Dow je starší než S&P, vznikl již v roce 1885. Obsahuje velice různorodé tituly. Mezi nimi například platební společnost VISA, řetězec rychlého občerstvení McDonald’s nebo technologického giganta IBM. Obdobně jako S&P je tento index na svých maximech, pokračuje tak v trendu roku 2019.
Euro Stoxx 50
Tento index vytvořila švýcarská společnost STOXX, která v současné době spadá pod Deutsche Börse. Patří mezi nejmladší indexy, byl vytvořen teprve v roce 1998. Je na něm vedeno 50 nejvýznamnějších evropských společností. Jsou to například německá oděvní společnost Adidas, francouzská bankovní společnost BNP Paribas nebo španělský telekomunikační gigant Telefónica. Většinu indexu tvoří německé, francouzské, italské a nizozemské společnosti. Ze střední a východní Evropy zde zástupci chybí.
Nikkei 225
Japonský index Nikkei byl založen v roce 1950. Je v něm zahrnuto mnoho potravinářských (Asahi), automobilových (Suzuki) a strojírenských společností (Mitsubishi Heavy Industries). Již podle názvu lze intuitivně odvodit, že obsahuje právě 225 společností. Japonský index je specifický v jedné věci. V roce 1990 dosáhl svého dosavadního vrcholu. Od té doby stagnoval nebo klesal, podobně jako japonská ekonomika jako taková. Od roku 2012 pak zaznamenal nárůst, ale stále nepřekonal svůj vrchol z devadesátých let. Z pohledu investora stojí za povšimnutí také fakt, že japonská centrální banka (Bank of Japan) v současnosti disponuje přibližně 75 % akcií všech fondů obchodovaných na burze.
Kde můžete obchodovat indexy?
CFD indexy můžete obchodovat u brokera Plus500 – zobrazit recenzi brokera.